گرمایش زمین به روایت تصویر

  1. مشکل کجاست؟

جهان در حال گرم شدن است

دمای متوسط سطح زمین تا حدود 0.85 سانتیگراد در 100 سال اخیر افزایش یافته. 13 سال از 14 گرمترین سالها در عصر 21 ثبت شده است که 2015 گرمترین سال آن بوده است.

  1. دلیل این وضعیت چیست؟

گازهای گلخانه ای، عموما کربن دی اکسید

دانشمندان معتقد هستند که گازهای منتشر شده از صنعت و کشاورزی به اثرات گلخانه ای طبیعی اضافه میکند، راهی که اتمسفر زمین برخی از انرژی خورشید را گیر می اندازد.

فعالیتهای انسان مانند سوزاندن سوخت فسیلی مانند زغال، نفت و گاز طبیعی مقدار کربن دی اکسید، علت اصلی گاز گلخانه ای برای گرمایش جهانی را افزایش میدهد. جنگلهایی که کربن را جذب میکنند در حال قطع شدن هستند.

تمرکز کربن دی اکسید در اتمسفر در حال حاضر بالاتر از هر زمانی در 800 هزار سال اخیر است و در ماه می 2015 به رکورد جدیدی رسیده است.

  1. تاثیرات این وضع چیست؟

آب شدن یخ قطب شمال

دمای بالاتر، اتفاقات شدید آب و هوایی و بالا رفتن سطح دریاها به دلیل آب شدن یخ قطب همه به گرم شدن اقلیم مرتبط است و اثر شدیدی بر مناطق جهان میتواند بگذارد.

از سال 1900، سطح دریاها با متوسط حدود 19 سانتیمتر در سطح جهان بالا رفته است. یخ های دریا با مساحت 10 برابر اندازه انگلستان نسبت به سال 1980 از بین رفته است. روند بالا رفتن سطح دریا در دهه های گذشته افزایش یافته، و تعدادی از جزایر و کشورهای سطح پایین را به خطر انداخته است.

  1. در آینده وضعیت چگونه میشود؟

دماهای بالاتر و آب و هوای شدیدتر

مقیاس تاثیرات آینده نامعلوم است. این تغییرات ممکن است باعث کاهش آب تازه، شرایط تولید غذایی و دلیلی برای افزایش سیلها، طوفانها، جریانهای گرمایی شدید و خشکی شود.

در زیر فرق بین تغییرات دمایی اگر گازهای گلخانه ای در سال 2010-2020 بالا روند و سپس کاهش یابد و در تصویر دوم اگر در عصر 21 گازهای گلخانه ای همچنان افزایش یابند را میبینید. (تغییرات دما از سالها 1986-2005 تا سالهای 2081-2100)

  1. چه کارهایی میتوان انجام داد؟

10 کشور بیشترین منتشرکننده گاز گلخانه ای

10 کشور که بالاترین منتشرکننده گاز گلخانه ای هستند، مسئول 70% کل انتشار هستند.

  1. محدود کردن آسیب

در اکتبر 2015، 146 کشور طرح ملی اقلیمی برای انتشار گاز گلخانه ای را منتشر کرده اند که براساس گزارشی از سازمان ملل متحد، اگر به این تعهدات عمل کنند، دمای زمین تا 2.7 سانتیگراد تا سال 2100 بالا میرود. دانشمندان معتقدند که اگر افزایش دما از 2سانتیگراد بالاتر رود، باعث اثرات خطرناک محیطی میشود که بخصوص به قشر فقیر جهان آسیب میزند.

برای دیدن تصاویر به صورت انیمیشن به منبع این متن مراجعه کنید.

تهیه و ترجمه سایت pichpichi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *